Rohm Semiconductor MCR10EZPF5491
MCR10EZPF5491 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5491
Brief Description
RES SMD 5.49K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5491.pdf
Availability of MCR10EZPF5491
QUANTITY
MCR10EZPF5491 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5491
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5491
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)5.49k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5491
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5491 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5491 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5491
CONN HEADER VERT 26POS .100 GOLD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 200V 4.8A TO-220F datasheet.pdf
FIXED IND 8.2NH 750MA 120 MOHM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 150W datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 1POS STR datasheet.pdf
CABLE CONN 3POLE datasheet.pdf
FIXED IND 12UH 2.25A 54 MOHM SMD datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X30MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN RCPT 18POS INLINE PIN datasheet.pdf
PLUG W/ A CODED 0.5 M USB3-A COR datasheet.pdf
RES 51.1 OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf
16 V Rail-to-Rail Operational Amplifiers IC datasheet.pdf