Rohm Semiconductor MCR10EZPF5620
MCR10EZPF5620 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5620
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 562 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5620.pdf
Availability of MCR10EZPF5620
QUANTITY
MCR10EZPF5620 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5620
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5620
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)562
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5620
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5620 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5620 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5620
RELAY GENERAL PURPOSE DPDT 1A 3V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-15VOUT datasheet.pdf
MOSFET N-CH 80V 32A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 16V 10% 2917 datasheet.pdf
CAP FILM 3300PF 3% 1.6KVDC RAD datasheet.pdf
MOSFET N-CH 40V 8A 6TSOP datasheet.pdf
RES 536 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER VERT GOLD 23POS datasheet.pdf
FFC 1 TYPE A 11 CKTS LGT 30 datasheet.pdf
RES SMD 18.7 OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
TRIAC 600V 4A datasheet.pdf
TRANS GAN 40V 36A BUMPED DIE datasheet.pdf