Rohm Semiconductor MCR10EZPF5760
MCR10EZPF5760 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF5760
Brief Description
RES SMD 576 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF5760.pdf
Availability of MCR10EZPF5760
QUANTITY
MCR10EZPF5760 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF5760
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF5760
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)576
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF5760
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF5760 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF5760 Details Description
Related parts for MCR10EZPF5760
TERM BLOCK PLUG 8POS 3.81MM datasheet.pdf
CONN EDGECARD 56POS .100 EYELET datasheet.pdf
IC REG LDO 4.4V 65MA SOT23-5 datasheet.pdf
RES 2.52K OHM 3W 0.5% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP POLYMER 330UF 20% 10V SMD datasheet.pdf
XCEDE 6PVH 6COL 2W datasheet.pdf
Connector Receptacle 24 Position 0.079" (2.00mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X15MM XCUT datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 8AWG GREEN 100' datasheet.pdf