Rohm Semiconductor MCR10EZPF57R6
MCR10EZPF57R6 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF57R6
Brief Description
RES SMD 57.6 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF57R6.pdf
Availability of MCR10EZPF57R6
QUANTITY
MCR10EZPF57R6 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF57R6
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF57R6
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)57.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF57R6
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF57R6 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF57R6 Details Description
Related parts for MCR10EZPF57R6
IC REG LDO 1.2V 0.1A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
TVS DIODE 160VWM 271.95VC AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 68NH 50MA 250 MOHM SMD datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 18POS VERT 3.81MM datasheet.pdf
RES 2.98K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 3.09 OHM 2W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 2.94K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 2POS PNL MNT SKT CRIMP datasheet.pdf
CAP CER 12PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf