Rohm Semiconductor MCR10EZPF6042
MCR10EZPF6042 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF6042
Brief Description
RES SMD 60.4K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF6042.pdf
Availability of MCR10EZPF6042
QUANTITY
MCR10EZPF6042 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF6042
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF6042
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF6042
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF6042 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF6042 Details Description
Related parts for MCR10EZPF6042
FLOATSWITCH HORZ .6A POLYPROP datasheet.pdf
SWITCH ROLLER SPDT 15A .187QC datasheet.pdf
IC CONFIG MULT-FUNC GATE US8 datasheet.pdf
RES SMD 910 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
IC OPAMP CFA 100MHZ 8MSOP datasheet.pdf
IC COMP QUAD 1.8V OD 14-TSSOP datasheet.pdf
BUZZ PIEZO CIRC 42.85MM PANEL datasheet.pdf
ENCODER KIT 3CH INCREMENT 500CPR datasheet.pdf
RES 959.5 OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 130POS .100" datasheet.pdf