Rohm Semiconductor MCR10EZPF6811
MCR10EZPF6811 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF6811
Brief Description
RES SMD 6.81K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF6811.pdf
Availability of MCR10EZPF6811
QUANTITY
MCR10EZPF6811 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF6811
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF6811
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.81k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF6811
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF6811 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF6811 Details Description
Related parts for MCR10EZPF6811
LINE FILTER 69MH .6A N SERIES datasheet.pdf
IC EEPROM 1MBIT 120NS 32PLCC datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.15A SOT23A-3 datasheet.pdf
SENSOR 1000PSI 7/16-20 UNF 4.5V datasheet.pdf
HEADER 29POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
MOSFET N-CH 100V 60A PPAK SO-8 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
BCF 3.81/10/180FZE SN OR BX datasheet.pdf
RES 70 OHM 8W 0.02% TO220 datasheet.pdf
508 TB SPR PLU DOWN/SIDE datasheet.pdf
CRYSTAL 12.00 MHZ 10.0PF SMD datasheet.pdf
CONN FPC BOTTOM 80POS 0.20MM R/A datasheet.pdf