Rohm Semiconductor MCR10EZPF8200
MCR10EZPF8200 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF8200
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 820 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF8200.pdf
Availability of MCR10EZPF8200
QUANTITY
MCR10EZPF8200 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF8200
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF8200
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)820
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF8200
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF8200 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF8200 Details Description
Related parts for MCR10EZPF8200
IC AMP AUDIO PWR 3.1W MONO 8MSOP datasheet.pdf
CONN RECEPT CHAMP 50POS RT ANG datasheet.pdf
FERRULE .25MM 10T YLW 1 = 500PCS datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
RES SMD 10K OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
TRIAC SENS GATE 800V 4A DPAK datasheet.pdf
BOX ALUM BLACK 4.74"L X 3.54"W datasheet.pdf
RES SMD 3.3M OHM 0.5% 0.4W 2010 datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE DPDT 10A 28V datasheet.pdf