Rohm Semiconductor MCR10EZPF8662
MCR10EZPF8662 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF8662
Brief Description
RES SMD 86.6K OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF8662.pdf
Availability of MCR10EZPF8662
QUANTITY
MCR10EZPF8662 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF8662
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF8662
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)86.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF8662
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF8662 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF8662 Details Description
Related parts for MCR10EZPF8662
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .156 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 30 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP CER 2000PF 6KV Z5U RADIAL datasheet.pdf
AC/DC CONVERTER 12V 1000W datasheet.pdf
SV 7.62HP/02/90F 3.5SN BK BX datasheet.pdf
CAP CER 11PF 200V NP0 0603 datasheet.pdf