Rohm Semiconductor MCR10EZPF90R9
MCR10EZPF90R9 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPF90R9
Brief Description
RES SMD 90.9 OHM 1% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPF90R9.pdf
Availability of MCR10EZPF90R9
QUANTITY
MCR10EZPF90R9 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPF90R9
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPF90R9
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)90.9
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPF90R9
Related LinksMCR10E, MCR10EZPF90R9 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPF90R9 Details Description
Related parts for MCR10EZPF90R9
IC REG LDO 5V 0.15A 8DIP datasheet.pdf
CASE PLASTIC GM 10.79"L X 9.76"W datasheet.pdf
OSCILLATOR CMOS PROG 3.3V OE SMD datasheet.pdf
FILTER MULTI-STAGE PERFORM 12A datasheet.pdf
IC CLK BUFFER 1:10 100MHZ 20SOIC datasheet.pdf
CAP ALUM 150UF 20% 10V RADIAL datasheet.pdf
IMPACT BP 3X8 OPEN SN datasheet.pdf
CONN RCPT 61POS JAM NUT W/SKT datasheet.pdf
DSUB datasheet.pdf
DIODE AVALANCHE 100V 2A DO214AC datasheet.pdf