Rohm Semiconductor MCR10EZPJ112
MCR10EZPJ112 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ112
Brief Description
RES SMD 1.1K OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ112.pdf
Availability of MCR10EZPJ112
QUANTITY
MCR10EZPJ112 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ112
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ112
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.1k
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ112
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ112 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ112 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ112
FIXED IND 20MH 30A 45 MOHM CHASS datasheet.pdf
RES SMD 14.7 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.15UF 50V 10% 1206 datasheet.pdf
CHOKE COM MODE 2 X 3300UH .65A datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CAP ALUM 330UF 20% 35V AXIAL datasheet.pdf
CONV DC/DC 0.25W 24V IN 3.3V OUT datasheet.pdf
FERRITE CORE datasheet.pdf
RES SMD 0.082 OHM 1% 1/4W 0603 datasheet.pdf
RES 1.05K OHM 0.6W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 36V 1W DO216 datasheet.pdf
3152W 1K datasheet.pdf