Rohm Semiconductor MCR10EZPJ240
MCR10EZPJ240 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ240
Brief Description
RES SMD 24 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ240.pdf
Availability of MCR10EZPJ240
QUANTITY
MCR10EZPJ240 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ240
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ240
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ240
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ240 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ240 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ240
IC MOTOR DRIVER PAR 56SSOP datasheet.pdf
FUSE GLASS 250MA 250VAC AXIAL datasheet.pdf
IC BUFF/DVR TRI-ST 6BIT 16DIP datasheet.pdf
Connector Receptacle 16 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN FFC FPC TOP 8POS 1.25MM R/A datasheet.pdf
IGBT 600V 9.4A 50W TO220-3 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
RES 1.62K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
BERGSTIK datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG datasheet.pdf
CONN RCPT 128POS WALL MNT PIN datasheet.pdf