Rohm Semiconductor MCR10EZPJ270
MCR10EZPJ270 picture photo
Mfg. Part Number
MCR10EZPJ270
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 27 OHM 5% 1/8W 0805
Datasheet Download
MCR10EZPJ270.pdf
Availability of MCR10EZPJ270
QUANTITY
MCR10EZPJ270 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR10EZPJ270
Internal Part NumberEIS-MCR10EZPJ270
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)27
Tolerance±5%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case0805 (2012 Metric)
Supplier Device Package0805 (2012 Metric)
Size / Dimension0.079" L x 0.049" W (2.00mm x 1.25mm)
Height0.024" (0.60mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR10EZPJ270
Related LinksMCR10E, MCR10EZPJ270 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR10EZPJ270 Details Description
Related parts for MCR10EZPJ270
CONN FFC RCPT HSG 100POS 1.27MM datasheet.pdf
TVS DIODE 14.5VWM 25VC SOT23-3 datasheet.pdf
RES SMD 215 OHM 0.05% 1/8W 0805 datasheet.pdf
22MM IND CTRL PB OPERATOR datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 66POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 384KB FLASH 144LQFP datasheet.pdf
CABLE 18POS .100 JUMPER 3 INCH datasheet.pdf
OSC XO 12.5MHZ HCMOS TTL SMD datasheet.pdf