ON Semiconductor MCR12DSN-001
MCR12DSN-001 picture photo
Mfg. Part Number
MCR12DSN-001
Manufacturer
Product Category
SCRs - Single
Brief Description
THYRISTOR SCR 12A 800V IPAK
Datasheet Download
MCR12DSN-001.pdf
Availability of MCR12DSN-001
Marketing Price
N/A
Our Price
Quote by Email
QUANTITY
MCR12DSN-001 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR12DSN-001
Internal Part NumberEIS-MCR12DSN-001
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)Obsolete / Discontinued
ConditionNew & Unused, Original Sealed
PCN Obsolescence/ EOLMultiple Devices 11/Feb/2009
Standard Package75
Category Discrete Semiconductor Products
FamilySCRs - Single
Series-
PackagingTube
Voltage - Off State800V
Voltage - Gate Trigger (Vgt) (Max)1V
Current - Gate Trigger (Igt) (Max)200µA
Voltage - On State (Vtm) (Max)1.9V
Current - On State (It (AV)) (Max)7.6A
Current - On State (It (RMS)) (Max)12A
Current - Hold (Ih) (Max)6mA
Current - Off State (Max)10µA
Current - Non Rep. Surge 50, 60Hz (Itsm)100A @ 60Hz
SCR TypeSensitive Gate
Operating Temperature-40°C ~ 110°C
Mounting TypeThrough Hole
Package / CaseTO-251-3 Short Leads, IPak, TO-251AA
Supplier Device PackageI-Pak
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR12DSN-001
Related LinksMCR12D, MCR12DSN-001 Datasheet, ON Semiconductor Distributor
MCR12DSN-001 Details Description
Related parts for MCR12DSN-001
CONN EDGE DUAL .156 DIP 36POS datasheet.pdf
RES 6.2K OHM 1/4W 5% CARBON FILM datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 75W datasheet.pdf
RES 787K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 100K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SP3T 5A 120V datasheet.pdf
RES 5.4K OHM 0.6W 0.01% RADIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 140POS .8MM DUAL SMD datasheet.pdf