Rohm Semiconductor MCR18ERTF1212
MCR18ERTF1212 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1212
Brief Description
RES SMD 12.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1212.pdf
Availability of MCR18ERTF1212
QUANTITY
MCR18ERTF1212 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1212
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1212
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1212
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1212 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1212 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1212
CONN EDGECARD 98POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 48POS .156 EXTEND datasheet.pdf
CAP ALUM 22UF 20% 200V SMD datasheet.pdf
SNSR IMAGE DGTL HISPI 48-LCC datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX W/PIN datasheet.pdf
RELAY GEN PURPOSE 3PDT 10A 110V datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/2W 5% AXIAL datasheet.pdf
CONN INLINE PLUG 12PIN SLD CUP datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB datasheet.pdf
OSC XO 312.5MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
D-SUB FILTER 9POS IP67 datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 10% 630V AXIAL datasheet.pdf