Rohm Semiconductor MCR18ERTF1242
MCR18ERTF1242 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1242
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1242.pdf
Availability of MCR18ERTF1242
QUANTITY
MCR18ERTF1242 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1242
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1242
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1242
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1242 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1242
OSC XO 11.0592MHZ TTL PC PIN datasheet.pdf
FITTING OUT COR LD/LDP/CD5 GRY datasheet.pdf
RES SMD 1.37 OHM 1% 2W 4124 datasheet.pdf
TERM BLOCK STRAP SCREW NEMA datasheet.pdf
RES 1.02M OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 432 OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
UM3612 MAT 10M QD CABLE, FD2 datasheet.pdf
CABLE TIE datasheet.pdf
RES ARRAY 13 RES 2K OHM 14SOIC datasheet.pdf