Rohm Semiconductor MCR18ERTF1242
MCR18ERTF1242 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF1242
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 12.4K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF1242.pdf
Availability of MCR18ERTF1242
QUANTITY
MCR18ERTF1242 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF1242
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF1242
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)12.4k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF1242
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF1242 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF1242 Details Description
Related parts for MCR18ERTF1242
CONN HEADER RT/A 13POS .100 TIN datasheet.pdf
IC LP SUPERVISRY CIRCUIT SOT23-5 datasheet.pdf
CONN MOD JACK 6P6C VERT UNSHLD datasheet.pdf
RES SMD 18.7KOHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS WALL MT W/PINS datasheet.pdf
KIT PROBE FOR AVR UC3C datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-18VIN +/-05VOUT datasheet.pdf
CONN PLUG 4 POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 100W datasheet.pdf
10G DWDM TOSA 40KM LC RECEPTACLE datasheet.pdf
CAP CER 180PF 100V NP0 RADIAL datasheet.pdf