Rohm Semiconductor MCR18ERTF2054
MCR18ERTF2054 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2054
Brief Description
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2054.pdf
Availability of MCR18ERTF2054
QUANTITY
MCR18ERTF2054 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2054
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2054
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF2054
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF2054 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF2054 Details Description
Related parts for MCR18ERTF2054
TRANS NPN 20V 5A ATV datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC TRPL CHRG PUMP LTPS-LCD 24QFN datasheet.pdf
RES MO 1W 1.2K OHM 2% AXIAL datasheet.pdf
RES 4.75K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 2.87K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 1500PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf