Rohm Semiconductor MCR18ERTF2054
MCR18ERTF2054 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2054
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 2.05M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2054.pdf
Availability of MCR18ERTF2054
QUANTITY
MCR18ERTF2054 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2054
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2054
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.05M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF2054
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF2054 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF2054 Details Description
Related parts for MCR18ERTF2054
Connector Receptacle 15 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
RES SMD 287K OHM 1% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS .100 EXTEND datasheet.pdf
Connector Receptacle 10 Position 0.100" (2.54mm) Gold or Gold, GXT Surface Mount datasheet.pdf
RES SMD 118 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 240 OHM 1W 2010 WIDE datasheet.pdf
HEATSINK 40X40X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
IC REG FLYBACK ISO ADJ TSOT23-5 datasheet.pdf
MOD DIODE 1200V 100A ADD-A-PAK datasheet.pdf
IC MCU 256KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
CONN DSUB 9POS datasheet.pdf