Vishay/Dale RN55C3403FR36
RN55C3403FR36 picture photo
Mfg. Part Number
RN55C3403FR36
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 340K OHM 1/8W 1% AXIAL
Datasheet Download
RN55C3403FR36.pdf
Availability of RN55C3403FR36
QUANTITY
RN55C3403FR36 Order Process
Ship out your order
Specifications of RN55C3403FR36
Internal Part NumberEIS-RN55C3403FR36
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMilitary, MIL-R-10509/7, RN55
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)340k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.125W, 1/8W
CompositionMetal Film
FeaturesFlame Retardant Coating, Military, Moisture Resistant, Safety
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.090" Dia x 0.240" L (2.29mm x 6.10mm)
Height-
Number of Terminations2
Failure Rate-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)RN55C3403FR36
Related LinksRN55C3, RN55C3403FR36 Datasheet, Vishay/Dale Distributor
RN55C3403FR36 Details Description
Related parts for RN55C3403FR36
TRANS NPN 25V 0.5A TO-92 datasheet.pdf
RES 22.0K OHM 7W 5% RADIAL datasheet.pdf