Rohm Semiconductor MCR18ERTF2492
MCR18ERTF2492 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF2492
Brief Description
RES SMD 24.9K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF2492.pdf
Availability of MCR18ERTF2492
QUANTITY
MCR18ERTF2492 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF2492
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF2492
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)24.9k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)