Rohm Semiconductor MCR18ERTF36R5
MCR18ERTF36R5 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF36R5
Brief Description
RES SMD 36.5 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF36R5.pdf
Availability of MCR18ERTF36R5
QUANTITY
MCR18ERTF36R5 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF36R5
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF36R5
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)36.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)