Rohm Semiconductor MCR18ERTF3743
MCR18ERTF3743 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF3743
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 374K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF3743.pdf
Availability of MCR18ERTF3743
QUANTITY
MCR18ERTF3743 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF3743
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF3743
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)374k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF3743
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF3743 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF3743 Details Description
Related parts for MCR18ERTF3743
IC HEX INVERTER 14-DIP datasheet.pdf
FERRITE INDUCTR TOROID 9.5MM OD datasheet.pdf
CONN RCPT 15POS JAM NUT W/PINS datasheet.pdf
LED WEDGE BASED T3 1/4 WHT/ORNG datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 400W datasheet.pdf
RES 19.6 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 79POS PIN datasheet.pdf
CONTROL TEMP/PROC 24V PANEL MT datasheet.pdf
TERMINAL BLOCK datasheet.pdf
GUIDE FRONT STRIP datasheet.pdf
FIXED IND 33UH 650MA 628 MOHM datasheet.pdf