Rohm Semiconductor MCR18ERTF5360
MCR18ERTF5360 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF5360
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 536 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF5360.pdf
Availability of MCR18ERTF5360
QUANTITY
MCR18ERTF5360 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF5360
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF5360
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF5360
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF5360 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF5360 Details Description
Related parts for MCR18ERTF5360
Connector Receptacle 43 Position 0.100" (2.54mm) Tin Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
IC MPU MPC83XX 266MHZ 620BGA datasheet.pdf
IC MPU SUPERVISOR SOT23-5 datasheet.pdf
IGBT MODULE NPT DUAL SP6 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 4POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER datasheet.pdf
CABLE 7COND 10AWG BLK SHLD 500' datasheet.pdf
CONN BASE BOTTOM ENTRY SZ1 IP68 datasheet.pdf
OSC MEMS 13.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf