Rohm Semiconductor MCR18ERTF60R4
MCR18ERTF60R4 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF60R4
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 60.4 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF60R4.pdf
Availability of MCR18ERTF60R4
QUANTITY
MCR18ERTF60R4 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF60R4
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF60R4
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)60.4
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF60R4
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF60R4 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF60R4 Details Description
Related parts for MCR18ERTF60R4
FUSE BOARD MNT 200MA 125VAC/VDC datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 6A 125V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
KIT DEV ZIGBEE FOR CC2530 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CAP FILM 0.1UF 5% 16VDC 1210 datasheet.pdf
RES SMD 169 OHM 1% 0.15W 0705 datasheet.pdf
CAP CER 220PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
RES 156.378K OHM 1/2W 0.01% AXL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 30V 100MA UFP datasheet.pdf
LED MT SR VERT 0.275" 3MM 2LD datasheet.pdf
1.25MM M/L 20POS 30AWG 150MM datasheet.pdf