Rohm Semiconductor MCR18ERTF6190
MCR18ERTF6190 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF6190
Brief Description
RES SMD 619 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF6190.pdf
Availability of MCR18ERTF6190
QUANTITY
MCR18ERTF6190 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF6190
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF6190
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)619
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF6190
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF6190 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF6190 Details Description
Related parts for MCR18ERTF6190
POT 100 OHM 5W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf
SWITCH SLIDE 3P3T 3A 125V datasheet.pdf
IGBT 600V 24A 160W TO3P datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS R/A .100 SLD datasheet.pdf
CONN RING 14-12 AWG #10 SOLIS datasheet.pdf
CONN PLUG 4POS INLINE W/SKTS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 200W datasheet.pdf
RES SMD 1 OHM 5% 1/2W 1206 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM R-TAB T412 datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 24POS STRGHT SKT datasheet.pdf