Rohm Semiconductor MCR18ERTF6812
MCR18ERTF6812 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF6812
Brief Description
RES SMD 68.1K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF6812.pdf
Availability of MCR18ERTF6812
QUANTITY
MCR18ERTF6812 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF6812
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF6812
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)68.1k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF6812
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF6812 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF6812 Details Description
Related parts for MCR18ERTF6812
MOSFET RF N-CHAN 28V 22W NI-780S datasheet.pdf
IC COMPARATOR MAGNITUDE 16TSSOP datasheet.pdf
LED LOPL WHITE 85CRI 8MM ROUND datasheet.pdf
RES SMD 115K OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 3.6M OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 9 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 28V 75W datasheet.pdf
ANT PHANTOM 821-896MHZ 3DB-MEG datasheet.pdf
CONN BASE SIDE ENTRY SZ6B M32 datasheet.pdf
CAP MICA 0.062UF 5% 300V RADIAL datasheet.pdf