Rohm Semiconductor MCR18ERTF6981
MCR18ERTF6981 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF6981
Brief Description
RES SMD 6.98K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF6981.pdf
Availability of MCR18ERTF6981
QUANTITY
MCR18ERTF6981 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF6981
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF6981
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.98k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF6981
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF6981 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF6981 Details Description
Related parts for MCR18ERTF6981
BATTERY PACK NIMH 4.8V 700MAH datasheet.pdf
IC PROM SER 50000 I-TEMP 20-SOIC datasheet.pdf
IC MPU MPC8XX 133MHZ 256BGA datasheet.pdf
LED GREEN 5MM OVAL T/H datasheet.pdf
QKE PCB datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/AMP 2CH 14-SOIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 150W datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X10MM XCUT T412 datasheet.pdf
DSUB 50 F CRIMP G30 TIN datasheet.pdf
CRYSTAL 50.000 MHZ 12PF SMT datasheet.pdf