Rohm Semiconductor MCR18ERTF7500
MCR18ERTF7500 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF7500
Brief Description
RES SMD 750 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF7500.pdf
Availability of MCR18ERTF7500
QUANTITY
MCR18ERTF7500 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF7500
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF7500
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF7500
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF7500 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF7500 Details Description
Related parts for MCR18ERTF7500
RES SMD 21K OHM 0.25% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 1.87K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC EEPROM 4KBIT 400KHZ 8MSOP datasheet.pdf
CHOKE COMPENSATED 39MH .5A VERT datasheet.pdf
TRANS PNP 12V 2A MPT3 datasheet.pdf
RES SMD 360 OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
FIXED IND 2.2UH 4A 15 MOHM SMD datasheet.pdf
FIXED IND 6.8UH 290MA 1.43 OHM datasheet.pdf
FILT DSUB 25POS M-F ADPTR datasheet.pdf
LED WARM WHITE 3000K 80CRI 4SMD datasheet.pdf
RES 121K OHM 0.6W 1% AXIAL datasheet.pdf