Rohm Semiconductor MCR18ERTF9103
MCR18ERTF9103 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTF9103
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 910K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTF9103.pdf
Availability of MCR18ERTF9103
QUANTITY
MCR18ERTF9103 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTF9103
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTF9103
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)910k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTF9103
Related LinksMCR18E, MCR18ERTF9103 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTF9103 Details Description
Related parts for MCR18ERTF9103
IC OPAMP VFB 700MHZ SOT23-6 datasheet.pdf
CONN RECEPT PNL MT 1POS SIZE 8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 216PS DIP .050 SLD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 200W datasheet.pdf
RES SMD 2.2M OHM 5% 1/8W 0805 datasheet.pdf
POLYSWITCH 0.5A RESET FUSE SMD datasheet.pdf
DGTL OSCOPE 500MHZ 18CH datasheet.pdf
HEADER TURRET WIRE WRAP 2.54MM datasheet.pdf