Rohm Semiconductor MCR18ERTJ105
MCR18ERTJ105 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ105
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ105.pdf
Availability of MCR18ERTJ105
QUANTITY
MCR18ERTJ105 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ105
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ105
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ105 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ105 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ105
ROUND SPACER NYLON 3/4" datasheet.pdf
IC MOSFET DVR HI-SIDE DUAL 8-DIP datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON SPDT 3A 125V datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 9-36VIN 15VOUT datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 8POS datasheet.pdf
CONN HEADER 28POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
RES SMD 18 OHM 5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
DIODE ZENER 6.8V 1.5W DO204AL datasheet.pdf
FETS RF GAN 150V 2.7-3.1GHZ 55QP datasheet.pdf