Rohm Semiconductor MCR18ERTJ105
MCR18ERTJ105 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ105
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 1M OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ105.pdf
Availability of MCR18ERTJ105
QUANTITY
MCR18ERTJ105 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ105
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ105
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ105
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ105 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ105 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ105
RESISTOR KIT 10-1M 1/10W 3050PCS datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 3POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CONV DC/DC 5A 3.3V 1.2V OUT SMD datasheet.pdf
RES 352K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 5% 75V AXIAL datasheet.pdf
ROUND STANDOFF M4 NYLON 43MM datasheet.pdf
FIXED IND 300NH 815MA 220 MOHM datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
FEP WIRE RD 500' datasheet.pdf
FIXED IND 700NH 619MA 320 MOHM datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 20A 125V datasheet.pdf
3650 2A 39NH 5% 2K RL datasheet.pdf