Rohm Semiconductor MCR18ERTJ1R3
MCR18ERTJ1R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ1R3
Brief Description
RES SMD 1.3 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ1R3.pdf
Availability of MCR18ERTJ1R3
QUANTITY
MCR18ERTJ1R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ1R3
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ1R3
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.3
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ1R3
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ1R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ1R3 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ1R3
AMP TBC RECP ASY 260POS 4ROW datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 5% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
RES SMD 10 OHM 0.1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CA 50/125UM LDD ZIP SC DUP datasheet.pdf
RES 845 OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 24POS R/A 3.5MM datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 6A 120V datasheet.pdf
CHOKE 7A - 3000UH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 150W datasheet.pdf
CONN EDGECARD 44POS .100" datasheet.pdf
CONN PLUG W/PINS datasheet.pdf
CAP CER 620PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf