Rohm Semiconductor MCR18ERTJ6R2
MCR18ERTJ6R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ6R2
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 6.2 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ6R2.pdf
Availability of MCR18ERTJ6R2
QUANTITY
MCR18ERTJ6R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ6R2
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ6R2
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)6.2
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±400ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ6R2
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ6R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ6R2 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ6R2
SPACER TUBULAR GEN PURP 0.295" datasheet.pdf
IC FPGA 1203 I/O 1508FBGA datasheet.pdf
MASS TERMINATION APPLICATOR datasheet.pdf
SWITCH PUSH DPDT 15A 125V datasheet.pdf
CAP CER 0.56UF 250V X7R 2220 datasheet.pdf
RES 6.76K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RJI IP20/90ANG90+270 22/71 5 datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X20MM L-TAB T766 datasheet.pdf
HEATSINK 70X70X20MM XCUT T412 datasheet.pdf
MISCELLANEOUS MOLDED datasheet.pdf
JT 55C 55#22D SKT PLUG datasheet.pdf
DUAL, 9MHz PRECISION OPERATIONAL AMPLIFIER IC datasheet.pdf