Rohm Semiconductor MCR18ERTJ751
MCR18ERTJ751 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ751
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 750 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ751.pdf
Availability of MCR18ERTJ751
QUANTITY
MCR18ERTJ751 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ751
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ751
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)750
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ751
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ751 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ751 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ751
REGULATOR -12V .40A 3SIP VERT datasheet.pdf
RELAY REED 3PST 250MA 12V datasheet.pdf
CAP CER 120PF 300V 1111 datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS VERT .156 TIN datasheet.pdf
IC MPU MPC86XX 1.333GHZ 783BGA datasheet.pdf
CAP CER 10UF 25V X7R 2220 datasheet.pdf
RES SMD 3.01K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP TANT 0.47UF 50V 20% 1410 datasheet.pdf