Rohm Semiconductor MCR18ERTJ820
MCR18ERTJ820 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18ERTJ820
Brief Description
RES SMD 82 OHM 5% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18ERTJ820.pdf
Availability of MCR18ERTJ820
QUANTITY
MCR18ERTJ820 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18ERTJ820
Internal Part NumberEIS-MCR18ERTJ820
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMCR18ERT Material
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)82
Tolerance±5%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±200ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.120" L x 0.061" W (3.05mm x 1.55mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18ERTJ820
Related LinksMCR18E, MCR18ERTJ820 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18ERTJ820 Details Description
Related parts for MCR18ERTJ820
RES SMD 1.8 OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONN CARD EDGE 15POS .156 GREEN datasheet.pdf
CONN TERM BLK CARD EDGE 6POS datasheet.pdf
DIN 96 POS C MALE CONNECTOR datasheet.pdf
RES 6.73K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
RES ARRAY 4 RES 18K OHM 1206 datasheet.pdf
ATTENUATOR 0805 SMD 4 DB datasheet.pdf
BOARD EVAL FOR ADG4612 datasheet.pdf
OSC MEMS 8.000MHZ CMOS SMD datasheet.pdf
CAP TANT POLY 750UF 75V CHA MNT datasheet.pdf