Rohm Semiconductor MCR18EZHF1004
MCR18EZHF1004 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1004
Brief Description
RES SMD 1M OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1004.pdf
Availability of MCR18EZHF1004
QUANTITY
MCR18EZHF1004 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1004
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1004
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1004
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1004 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1004 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1004
SCR MOD PWR 1200V 90A ADD-A-PAK datasheet.pdf
BOX ABS ALMOND 2.3"L X 3.25"W datasheet.pdf
MOSFET N-CH 60V 7.7A DPAK datasheet.pdf
IC 3DRVR/5RCVR RS232 3V 28-SOIC datasheet.pdf
SENSOR VRS MAG SPEED datasheet.pdf
RES 56.2K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP TANT 0.18UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
MINITEK SHRD HDR EJECT LATCH datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.015UF 10% 100VDC RDL datasheet.pdf