Rohm Semiconductor MCR18EZHF1022
MCR18EZHF1022 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1022
Brief Description
RES SMD 10.2K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1022.pdf
Availability of MCR18EZHF1022
QUANTITY
MCR18EZHF1022 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1022
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1022
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.2k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1022
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1022 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1022 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1022
CAP ALUM 680UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SIDACTOR BI 550V 150A D0214AA datasheet.pdf
RES SMD 732K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC SWITCH LINEAR HI VOLT 48LQFP datasheet.pdf
LED CBI 3MM 4X4 YELLOW datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 15 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
KK 156 HDR ASSY FRLK RTAN 12CKT datasheet.pdf
RES 24.3K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
POT 20K OHM 25W WIREWOUND LINEAR datasheet.pdf