Rohm Semiconductor MCR18EZHF1072
MCR18EZHF1072 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1072
Brief Description
RES SMD 10.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1072.pdf
Availability of MCR18EZHF1072
QUANTITY
MCR18EZHF1072 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1072
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1072
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)10.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1072
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1072 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1072 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1072
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 5.08MM datasheet.pdf
CABLE 2COND 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
DIODE ZENER 110V 2W SMBJ datasheet.pdf
RES 470 OHM 1W 0.1% RADIAL datasheet.pdf
Y SPLITTER 3.5MM M 2 RCA F 6' datasheet.pdf
HEATSINK 50X50X15MM XCUT T412 datasheet.pdf
PLUG INLINE 36PIN CRIMP datasheet.pdf
TERM BLOCK datasheet.pdf
CAP FILM 0.0033UF 5% 1000VDC AXI datasheet.pdf