Rohm Semiconductor MCR18EZHF1372
MCR18EZHF1372 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1372
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 13.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1372.pdf
Availability of MCR18EZHF1372
QUANTITY
MCR18EZHF1372 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1372
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1372
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)13.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1372
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1372 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1372 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1372
RES SMD 576K OHM 1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 0.02% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CAP ALUM 4.7UF 20% 50V SMD datasheet.pdf
FAN AXIAL 120X32MM 48VDC WIRE datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 3 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
RES 274K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 47K OHM 1% 1/20W 0201 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
INSERT 6P6C JACK TO IDC CONN datasheet.pdf
VGA + AUDIO OVER CAT5 RECEIVER datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf