Rohm Semiconductor MCR18EZHF1543
MCR18EZHF1543 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1543
Brief Description
RES SMD 154K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1543.pdf
Availability of MCR18EZHF1543
QUANTITY
MCR18EZHF1543 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1543
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1543
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)154k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1543
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1543 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1543 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1543
FUSE CLASS J F/A 400A 600V datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 75W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 7.5V 100W datasheet.pdf
RES 20.4K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 1.69K OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
SWITCH SNAP ACTION 16A SPST datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 8V 300W datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP CER 0.30PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
FIXED IND 68UH 1.4A 390 MOHM SMD datasheet.pdf