Rohm Semiconductor MCR18EZHF1800
MCR18EZHF1800 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1800
Brief Description
RES SMD 180 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1800.pdf
Availability of MCR18EZHF1800
QUANTITY
MCR18EZHF1800 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1800
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1800
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)180
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1800
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1800 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1800 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1800
HOOK-UP SOLID 22AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
IDC CABLE - MSC60K/MC60F/MSC60K datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 21 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 24.3K OHM 1% 1/5W 1005 datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 590MA 140 MOHM datasheet.pdf
MPAC 5R ST PF HDR datasheet.pdf
IC GATE AND 2CH 2-INP 8-TSSOP datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X30MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC DRAM 576MBIT 400MHZ 144BGA datasheet.pdf
CAP CER 20PF 50V NP0 0805 datasheet.pdf
DC-DC 1W SINGLE O/P SIP UNREG datasheet.pdf