Rohm Semiconductor MCR18EZHF1961
MCR18EZHF1961 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF1961
Brief Description
RES SMD 1.96K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF1961.pdf
Availability of MCR18EZHF1961
QUANTITY
MCR18EZHF1961 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF1961
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF1961
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)1.96k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF1961
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF1961 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF1961 Details Description
Related parts for MCR18EZHF1961
RES 1.2K OHM 1W 5% AXIAL datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 24VA THRU HOLE datasheet.pdf
TERM BLOCK 5.08MM 15POS OR datasheet.pdf
TWEEZER POINTED MEDIUM 2 4.72" datasheet.pdf
IC FPGA 350 I/O 780FBGA datasheet.pdf
LED REFLECT INTERNAL 24V 3MM GRN datasheet.pdf
CONN RCPT 3POS WALL MNT W/SKTS datasheet.pdf
RES 1.5K OHM 2% 1/2W AXIAL datasheet.pdf
ENVIRONMENTALLY SEALED LIMIT SW datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
CONN PLUG 32POS INLINE SKT datasheet.pdf