Rohm Semiconductor MCR18EZHF2100
MCR18EZHF2100 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2100
Brief Description
RES SMD 210 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2100.pdf
Availability of MCR18EZHF2100
QUANTITY
MCR18EZHF2100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2100
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2100
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)210
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2100
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2100 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2100 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2100
IC REG CTRLR BUCK PWM 14-SOIC datasheet.pdf
SENSOR 500PSI 1/4-18NPT .5-4.5V datasheet.pdf
CAP CER 150PF 200V X7R RADIAL datasheet.pdf
RES 33.2 OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 5 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
CAP TANT 2.5UF 10% 100V AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
FIXED IND 150UH 2.68A 95 MOHM TH datasheet.pdf
.110 SRS FASTIN-FASTON TAB datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 8PF SMT datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW SOD80 datasheet.pdf