Rohm Semiconductor MCR18EZHF2370
MCR18EZHF2370 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2370
Brief Description
RES SMD 237 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2370.pdf
Availability of MCR18EZHF2370
QUANTITY
MCR18EZHF2370 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2370
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2370
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)237
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2370
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2370 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2370 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2370
CONN HEADER 6POS .100 VERT GOLD datasheet.pdf
FIXED IND 820NH 1.3A 160 MOHM TH datasheet.pdf
TRIMMER 50K OHM 0.125W SMD datasheet.pdf
IC ADC 12BIT SERIAL LP 16SOIC datasheet.pdf
WIREWAY 24" STEEL 4X4" GREY datasheet.pdf
CUTTER SIDE TPRD SEM-FLSH 5.12" datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 32KB FLASH 48SSOP datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 19POS STR 3.81MM datasheet.pdf
CUT&POLISH UNITIZED WHEEL 5A FIN datasheet.pdf