Rohm Semiconductor MCR18EZHF2743
MCR18EZHF2743 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2743
Brief Description
RES SMD 274K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2743.pdf
Availability of MCR18EZHF2743
QUANTITY
MCR18EZHF2743 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2743
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2743
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2743
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2743 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2743 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2743
TVS DIODE 51VWM 82.4VC SMC datasheet.pdf
IC REG BUCK BOOST INV ADJ TO220 datasheet.pdf
CONN SPLICE BUTT 12-10AWG TIN datasheet.pdf
MODULE PWR ENTRY FUSE FILTER 6A datasheet.pdf
MOSFET N-CH 30V 4.9A CHIPFET datasheet.pdf
SURGE PROTECTION datasheet.pdf
SPECIAL UM36.5 X 14.5 RECT MAT datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CONN RCPT 14POS PNL MNT SKT datasheet.pdf