Rohm Semiconductor MCR18EZHF2872
MCR18EZHF2872 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF2872
Brief Description
RES SMD 28.7K OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF2872.pdf
Availability of MCR18EZHF2872
QUANTITY
MCR18EZHF2872 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF2872
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF2872
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)28.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF2872
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF2872 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF2872 Details Description
Related parts for MCR18EZHF2872
CONN RECEPT VERT 68POS 1.27MM datasheet.pdf
XFRMR LAMINATED 12VA THRU HOLE datasheet.pdf
CONN RCPT ACH W-B 2POS 1.2MM datasheet.pdf
IC REG BUCK PROG 2A SYNC 16MLPQ datasheet.pdf
TERM BLOCK RISING CLAMP 2POS datasheet.pdf
CABLE 10M CONNECTOR BOTH ENDS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 24V 100W datasheet.pdf
TVS DIODE 16.2VWM 29.1VC SMCJ datasheet.pdf
HEATSINK 45X45X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
CONN DIN HEADER 16POS datasheet.pdf