Rohm Semiconductor MCR18EZHF3010
MCR18EZHF3010 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF3010
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 301 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF3010.pdf
Availability of MCR18EZHF3010
QUANTITY
MCR18EZHF3010 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF3010
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF3010
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)301
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF3010
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF3010 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF3010 Details Description
Related parts for MCR18EZHF3010
IC BUFF/DVR TRI-ST DL 8DSBGA datasheet.pdf
OSC XO 161.1328MHZ LVPECL SMD datasheet.pdf
EVAL BOARD MEMS MIC INMP401 datasheet.pdf
RES SMD 2.2 OHM 1% 1W 0207 datasheet.pdf
Crystal 5.0000MHz 30ppm 18pF 80 Ohm -40°C - 85°C Through Hole HC49/US datasheet.pdf
SENSOR PHOTOELECTRIC datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 10V 50W datasheet.pdf
CAP ALUM 1200UF 450V RADIAL datasheet.pdf