Rohm Semiconductor MCR18EZHF3600
MCR18EZHF3600 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF3600
Brief Description
RES SMD 360 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF3600.pdf
Availability of MCR18EZHF3600
QUANTITY
MCR18EZHF3600 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF3600
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF3600
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)360
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF3600
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF3600 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF3600 Details Description
Related parts for MCR18EZHF3600
LED YELLOW CLEAR 3MM ROUND T/H datasheet.pdf
CONN TERM FEMALE 22-28AWG GOLD datasheet.pdf
RES .07 OHM 5W 1% WIREWOUND datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS .156 EYELET datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
VARISTOR 819V 4.5KA DISC 14MM datasheet.pdf
RES SMD 1.5M OHM 5% 1/4W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 150PF 250V NP0 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 15A 115VAC 28VDC datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf