Rohm Semiconductor MCR18EZHF38R3
MCR18EZHF38R3 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF38R3
Manufacturer
Product Category
Chip Resistor - Surface Mount
Brief Description
RES SMD 38.3 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF38R3.pdf
Availability of MCR18EZHF38R3
QUANTITY
MCR18EZHF38R3 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF38R3
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF38R3
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyChip Resistor - Surface Mount
SeriesMCR
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)38.3
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF38R3
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF38R3 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF38R3 Details Description
Related parts for MCR18EZHF38R3
STAINLESS STRAP datasheet.pdf
CONN PCMCIA CARD PUSH-PUSH R/A datasheet.pdf
RES 100 OHM 1/4W 5% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR NTC 100K OHM 1% BEAD datasheet.pdf
TVS DIODE 16VWM 26VC SMD datasheet.pdf
TVS DIODE 8.5VWM 15.9VC SMA datasheet.pdf
OUTPUT NOISE FILTER datasheet.pdf
1MM JMPR LGT 203 TYPE A 19POS datasheet.pdf
RES 332K OHM 1.5W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK 6POS BLACK datasheet.pdf