Rohm Semiconductor MCR18EZHF42R2
MCR18EZHF42R2 picture photo
Mfg. Part Number
MCR18EZHF42R2
Brief Description
RES SMD 42.2 OHM 1% 1/4W 1206
Datasheet Download
MCR18EZHF42R2.pdf
Availability of MCR18EZHF42R2
QUANTITY
MCR18EZHF42R2 Order Process
Ship out your order
Specifications of MCR18EZHF42R2
Internal Part NumberEIS-MCR18EZHF42R2
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)42.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.25W, 1/4W
CompositionThick Film
Features-
Temperature Coefficient±100ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / Case1206 (3216 Metric)
Supplier Device Package1206 (3216 Metric)
Size / Dimension0.126" L x 0.063" W (3.20mm x 1.60mm)
Height0.026" (0.65mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MCR18EZHF42R2
Related LinksMCR18E, MCR18EZHF42R2 Datasheet, Rohm Semiconductor Distributor
MCR18EZHF42R2 Details Description
Related parts for MCR18EZHF42R2
CONN EDGECARD 10POS .100 EYELET datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 13.8V 100W datasheet.pdf
RES 147K OHM 1% 1/8W AXIAL datasheet.pdf
RES 55K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES 81.6K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
LED XLAMP NEUTRAL WHT 4500K 2SMD datasheet.pdf
CONN IC DIP SOCKET 30POS GOLD datasheet.pdf
FFC 1.25 TYPE D 23 CKTS LGT 76 datasheet.pdf
CONN PLUG 2POS INLINE SKT datasheet.pdf
SENSOR SECURITY MAGNETIC 1" datasheet.pdf